Ремонт електрочайника

Чайник перестав нагрівати воду. Включається не завжди або вимикається, не вскипятив воду. Виходу пристрою з ладу не передувало явне замикання з вибиванням реле в щитку, не було диму і запаху горілої ізоляції. Якщо все так, то варто зробити всього лише нескладне техобслуговування.
Як правило, досить оглянути і почистити всі контакти.
Чайник обов'язково відключити від мережі (вийняти вилку з розетки)! При виконанні нижчеописаних робіт, необхідно ознайомитися з елементарними правилами електробезпеки і дотримуватися їх.
Насамперед, треба переконатися, що справна розетка, до якої підключаєте чайник. Для цього скористайтесь іншою, завідомо справною. Якщо чайник не працює в іншій розетки, то слід почати його обстеження:
Почати треба з підставки, яка поєднана з розеткою.
У пазах розетки розташовані два контакти, які через дріт і вилку пристрій з'єднують з мережею 220 вольт.
Контакти повинні бути чистими, без чорного нальоту кіптяви. При необхідності, їх треба почистити тампоном, змоченим в спирті. Якщо не допомагає, то дрібним надфілем. Контакти повинні бути цілими і мати рухливість вгору-вниз.
Після огляду і чищення можна випробувати роботу електрочайника. Якщо проблема залишилася, треба продовжити обслуговування.
Тепер треба переконатися у цілісності з'єднання підставки з мережею 220 вольт. Це можна зробити двома способами:
Перший спосіб - підключити пристрій до мережі. Індикатором напруги перевірити наявність фази на одному з контактів. Перевернути вилку в розетці і переконатися, що і на іншому контакті є напруга.
Другий спосіб передбачає наявність тестера і вміння ним користуватися. Тестер треба встановити в режим продзвонювання. Один з щупів з'єднати з одним із контактів, а інший з одним або іншим полюсом вилки. Якщо цей ланцюг не пошкоджена, тестер подасть звуковий сигнал. Аналогічно перевірити інший контакт. Якщо обидві ланцюга "контакт-вилка" справні, то обстеження підставки закінчено. Якщо хоча б одна з ланцюгів не продзвонюється, потрібно розкривати підставку.
Розкрити підставку легко. Для цього треба викрутити два гвинти кріплення дроту знизу. На кришці і на боці корпусу треба зробити мітки, щоб не плутатися при збірці. Відкрити кришку за допомогою тонкої викрутки . Щоб завершити операцію, треба викруткою віджати дві кліпси.
Всередині підставки все просто. Треба переконатися, що клеми і контакти в порядку.
Якщо це так, то проблема в вилці або, що менш ймовірно, у проводі. Їх треба замінити. Але якщо згоріли контакти, то підставка далі не підлягає ремонту. Її доведеться замінити. Розпитати у знайомих або в сервісі.
Якщо у підставки немає проблем, слід перейти до обстеження самого чайника. Особливих складнощів в цьому немає.
Спочатку треба продзвонити тестером струмоприймач знизу чайника.
Якщо продзвонюється (показник на дисплеї відмінний від 1 у режимі прозвонки), значить нагрівальний елемент (ТЕН) справний. У цьому випадку можна продовжувати роботу. Якщо ж не продзвонюється (дисплей показує 1), то ТЕН несправний. Тоді чайник ремонту не підлягає з міркувань нерентабельність.
Для подальшого обстеження треба зняти нижню панель чайника (дно). Для цього відкрутити три гвинти.
Всередині випробувати працездатність трьох термопар (фото-8). Вони повинні бути цілими і злегка вигнутими.
Потім послідовно включаємо вимикач і натискаємо на гуртки термопар. При цьому вимикач повинен спрацьовувати на відключення.
Далі треба відкрутити ще три гвинти, щоб забезпечити доступ до блоку контактів знизу. Перш, ніж перевернути блок, треба звільнити з власників тонкі проводки діодного підсвічування.
Треба також звернути увагу на дуже дрібний пластмасовий штовхач (фото-10), який ніяк не закріплений.
Треба перевірити цілісність двох контактних пар.
У більшості випадків проблема саме в їх поганому стані. Якщо вони не обгоріли, то їх достатньо почистити спиртом або надфілем.